Kahjustuste tüübid
1/ Mis on ekhümoos?
Ekhümoos tekib siis, kui nahas olevad pisikesed veresooned pärast lööki rebenevad. Veri ja punased verelibled kogunevad kõrvalkudedesse, moodustades naha pinnale nähtava värvilise laigu. Sinikas võib katsudes sageli valulik olla. Mida tugevam löök, seda valusam sinikas. Ekhümoosi värvus muutub ajaga, kuna punaste vereliblede hemoglobiin imendub nahka. Ekhümoos on alguses punane, siis muutub mustaks, siniseks ning lõpuks roheliseks. Kapillaaride taastumisprotsessi lõpus on sinikas kollakaspruun ja püsib seda värvi üks kuni kaks nädalat. Kui kahjustus on suurem, võib paranemine võtta kauem aega. Erinevad värvid vastavad nahale kogunenud hemoglobiini lagunemise erinevatele etappidele.
2/ Mis on ödeem?
Ödeem ehk turse tekib siis, kui nahk löögi saanud koha pealt üles paistetab. Turse võib ilmneda kiiresti pärast lööki. Selle vallandab vereplasma efusioon naaberkudedes. Plasma on vedelik, milles punased verelibled veresoonte sees ringlevad.
3/ Mis on hematoom?
Hematoom ehk verimuhk on ekhümoosi (sinikas) ja ödeemi (turse) kombinatsioon. Enne arsti juurde minemist tuleks esimese asjana haigele kohale survet osutada ja jääd panna või suunatud toimeainetega haigusnähu kadumisele kaasa aidata.